Nina Nowak
≡ menu

Życiorys

Nina Nowak

czołowa polska śpiewaczka klasyczna, symfoniczna
rodzaj głosu - alt, contralt

 

 

"Nina Nowak jest doskonałą śpiewaczką kontraltową,
która ma potężny, unikalny i piękny głos
o przepięknej ciemnej barwie, harmonizujący z najbardziej doskonałym repertuarem, posiadającą bogate doświadczenie artystyczne w swojej profesjonalnej karierze. Jest wybitną artystką na scenie oratoryjnej i szeroko znaną z wielorakiej, długotrwałej współpracy na koncertach w Europie i obu Amerykach…."

W recenzjach koncertowych jest ona docenianą i doskonałą artystką licznych wiodących partii oraz wysoko uznawaną śpiewaczką i wiodącą solistką altową w dziełach oratoryjnych.
W mojej opinii jest ona wspaniałą artystką w pełni uprawnioną do prezentacji swoich doświadczeń wokalnych na najbardziej prestiżowych festiwalach i salach koncertowych na świecie. Jej repertuar jest bogaty i obszerny.

Uważam ją za osobę bardzo utalentowaną.
Dzięki tym walorom zatrudniam ją do mojego ,,Te Deum‘’, "Polskiego Reguiem’’, ,,7 Bram Jerozolimy‘’ i "Credo ‘’ w charakterze głównej solistki . ‘’

prof. Krzysztof Penderecki

 

–  Opinia o artystce najsłynniejszego polskiego kompozytora prof. K.Pendereckiego

 

 

Pochodzi z arystokratycznej rodziny z dużymi tradycjami muzycznymi. Urodzona na Podkarpaciu w pięknym starodawnym mieście – Przemyśl, reprezentuje najwyższą klasę, profesjonalizm, niezwykłą urodę i talent.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat w klasie fortepianu swojej babci pianistki Anny Jankowskiej oraz w klasie prof. Jarosławy Popowskiej z Konserwatorium Muzycznego we Lwowie.

Do pierwszej klasy szkoły muzycznej poszła, mając zaledwie 4 lata. Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. A. Maławskiego w Przemyślu ukończyła z wyróżnieniem z dwoma dyplomami - klasy fortepianu i organów.

Ukończyła równocześnie z wyróżnieniem II Liceum Ogólnokształcące im. K.Morawskiego w Przemyślu o profilu matematyczno-fizycznym.
Brała udział w licznych olimpiadach z matematyki i fizyki dochodząc do szczebla centralnego.

Wspaniały szczęśliwy dom rodzinny, położony na szczycie najwyższego wzgórza, owity zawsze cudownymi złotymi promieniami słońca w chmurach - wspomina jako najszczęśliwsze lata swojego dzieciństwa, młodości i inspirację do następnych lat kariery oraz tęsknotę zawsze do powrotu do swego domu rodzinnego.

Ukończyła z wyróżnieniem studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec.
Dodatkowo ukończyła klasę organów w klasie prof. Władysława Szymańskiego.


Po ukończeniu studiów zrobiła doktorat z dziedziny sztuki muzycznej w zakresie dyscypliny artystycznej - wokalistyka nadane uchwałą Rady Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Eugeniusza Sąsiadka i prof. MichalinyGrowiec.


Koncertowała z zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi m.in. takimi jak:
Chicago Symphony, Los Angeles Philharmonic, Dallas Symphony, Houston Symphony, Houston Ensemble, London Symphony Ensemble, Berlin Symphony Y.M. , Jordanian National Philharmonic Orchestra i wiele innych.

 

Artystka prowadzi również bogatą działalność artystyczną w Polsce. Występowała z czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi, w głównych sala koncertowych - takimi jak:
Filharmonia Narodowa, Filharmonia Śląska, Śląska Orkiestra Kameralna, Opera Śląska, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Łodzka, Filharmonia Podkarpacka, Orkiestra Symfoniczna w Zamościu, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Lubelska, Filharmonia Bałtycka, Polska Filharmonia Sinfonia, Baltica w Slupsku, Filharmonia Pomorska, Toruńska Orkiestrą Symfoniczna, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Narodowe Forum Muzyki Orkiestra Leopoldinum we Wrocławiu, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Zielonogorska, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Kameralna w Łomży i wiele innych.


Współpracowała z takimi dyrygentami jak:
Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Tadeusz Kozłowski, Mirosław Błaszczyk, Sławomir Chrzanowski, Tadeusz Serafin, Zbigniew Graca, Bohdan Jarmołowicz, Tadeusz Wicherek i Czesław Grabowski, Jacek Rogala, Jan Miłosz Zarzycki i wielu innych.


Specjalizuje się w muzyce symfonicznej – styl od klasyki do muzyki rozrywkowej, poprzez operetkę, musical, muzykę filmową czołowych polskich i międzynarodowych kompozytorów oraz w muzyce sakralnej.

Jej pasją sa wielkie dzieła symfoniczne i oratoryjne.

Występuje również w repertuarze estradowym. Ma bogatą, prywatną bibliotekę nutową, polskich i międzynarodowych aranży na duże składy orkiestrowe  i chóralne. Udostępnia je orkiestrom, z  którymi wystepuje..

 

Do jej ulubionych programów z orkiestrami symfonicznymi należą:
,.Arie i pieśni wielkich mistrzów‘’
,,Najpiękniejsze arie sakralne‘’
,,Kolędy polskie międzynarodowe—kolędy świata’’

Noworoczno-karnawałowy repertuar:
,,Najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, musicalowe‘’
,,Polska i międzynarodowa muzyka filmowa‘’


 

Do ulubionych najczęściej wykonywanych dzieł symfonicznych i pieśni należy:
G. Mahler - II i III,VIII Symfonia, Kindertotenlieder
K.Penderecki  – VIII Symfonia,
Powiało na mnie morze snow, Pieśni zadumy i nostalgii
H.M.Górecki — III Symfonia pieśni żałosnych-w opracowaniu na kontralt
M.Karłowicz  –  Pieśni na sklad symfoniczny orkiestry
P.Czajkowski — Pieśni na sklad symfoniczny orkiestry
H.Zimmer — Gladiator Theme-Now we are free
I wiele innych

 

Do ulubionych dzieł oratoryjnych artystki należą:
G.F.Haendel—Messias,
J.S.Bach - Magnifikat, Pasja Sw. Jana, Sw.Mateusza
L. van Beethoven - IX Symfonia,
A.Bruckner - Te deum, F.Liszt-oratorium Chrystus,
W.A.Mozart - Reguiem, Msza Koronacyjna,
G.B.Pergolesi-Stabat Mater,
A.Vivaldi-Gloria, Stabat Mater,
G.Rossini - Petite Messe, Stabat Mater,
G.Verdi-Regiem, Stabat Mater,
A.Dvorak—Stabat Mater, Requiem

 


Współpracowała z najwybitniejszym polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim. Wystąpiła w jego Te Deum, Requiem Polskim, Credo oraz Siedem Bram Jerozolimy.  


W marcu 2009 zaśpiewała w Jordanii na Światowej Gali Pokoju ku czci poległych w walkach w Gazie i Bliskim Wschodzie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Jordanii w Amfiteatrze Królewskim w Ammanie.
Gala zorganizowana została przez króla Jordanii Abdullaha II i Królową Ranię wraz z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem, na której obecni byli władcy panujących krajów królewskich, oraz przedstawiciele rządów wielu krajów. Artystka występowała kilkakrotnie na koncertach dla panujących rodzin królewskich.

W maju 2009 zaśpiewała 2 prestiżowe koncerty w Filharmonii Narodowej w Kuwejcie z okazji obchodów Roku Chopinowskiego.


7 czerwca 2012 roku Nina Nowak na zaproszenie prezydenta UEFA MICHAELA PLATINIEGO zaśpiewała na wielkiej GALI UEFA EURO 2012 otwarcia MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

W 2014 r. Nina Nowak nagrała z Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie unikalną płytę pt.
,,Nina Nowak śpiewa o miłości‘’

"Najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, światowe przeboje polskiej i międzynarodowej muzyki filmowej"

 


26 lipca 2016 r. zaśpiewała na otwarciu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W 2018 r. zaspiewała na uroczystościach 100-lecia odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego organizowane przez Dowództwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.


Zaśpiewała również charytatywnie na Światowym Zjeździe Lotników pamięci ofiar II Wojny Światowej organizowanym przez Dowództwo Sił Zbrojnych w Warszawie-na które to uroczystości zjechali do stolicy z całego świata żyjący lotnicy, którzy walczyli podczas wojny z hitlerowskimi Niemcami.

 


Artystka chętnie włącza się do różnorakich akcji charytatywnych w Polsce i zagranicą. Jest czuła na ludzkie tragedie. Wspiera misje pokojowe, budowę szpitali terenów objętych wojną dalekiej Azji oraz pokoju na Bliskim Wschodzie.

Wspiera również kobiety krajów arabskich w budowie szpitali - sekcji ginekologicznej i badań każdej kobiety z tym związanych.

Angażuje się w pomoc dla chorych kobiet po mastektomii piersi, w chorobach nowotworowych oraz po przeszczepach serca - organizuje wiele koncertów pomocy i wsparcia do walki z tymi chorobami – wszystko zawsze charytatywnie w imię przesłania naszego Boga – troski i pomocy dla drugiego człowieka.

Kocha zwierzęta, walczy o ich prawa. Ma w domu dwa cudowne pieski oraz dwa malutkie szczeniątka.  

  


PREFERENCJE PLIKÓW COOKIES

VMD Script logo