Nina Nowak
≡ menu

Skrócony życiorys

Nina Nowak
czołowa polska śpiewaczka klasyczna, symfoniczna
rodzaj głosu - alt, contralt


Występuje z najbardziej elitarnymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą takimi jak:

Israel Philharmonic Orchestra, Israel Symphony Orchestra,
New York Radio Symphony, New York Philharmonic,
Chicago Symphony, Berlin Philharmonic,
Los Angeles Philharmonic Orchestra,
Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji,
Tokio Philharmonic Orchestra,
London Symphony Orchestra, London Philharmonic,
Moscow Philharmonic.

Koncertuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata.

 

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat w klasie fortepianu swojej babci słynnej pianistki księżnej Anny Jankowskiej-Sapiecha, oraz w klasie prof. Jarosławy Popowskiej z Konserwatorium Muzycznego we Lwowie.


Do pierwszej klasy szkoły muzycznej poszła, mając zaledwie 4 lata. Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. A. Maławskiego w Przemyślu ukończyła z wyróżnieniem z dwoma dyplomami - klasy fortepianu i organów uzyskując nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki. Ukończyła równocześnie z wyróżnieniem II Liceum Ogólnokształcące im. K.Morawskiego w Przemyślu o profilu matematyczno-fizycznym.


Ukończyła z wyróżnieniem studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec. Koncertuje z największymi orkiestrami symfonicznymi na świecie od Ameryki po daleką Azję.


Specjalizuje się w muzyce symfonicznej – styl od klasyki do muzyki rozrywkowej, poprzez opere, operetkę, musical, muzykę filmową czołowych polskich i międzynarodowych kompozytorów oraz w muzyce sakralnej.
 

Od 2004 r. współpracuje z najwybitniejszym polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim.
Wystąpiła w jego Te Deum, Requiem, Credo oraz Siedem Bram Jerozolimy z okazji 70 urodzin Mistrza.


W lipcu 2002 roku Nina Nowak otrzymała nagrodę specjalną od Texas Union JBM za najpiękniejsze wykonanie przebojów musicalowych (Evita, West Side Story, Jesus Christ Superstar, Cats) z Houston Symphony Orchestra na International Broadway Musicals Festival w Los Angeles.


W marcu 2009 zaśpiewała w Jordanii na Światowej Gali Pokoju ku czci wszystkich poległych w walkach w Gazie i Bliskim Wschodzie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Jordanii połączoną z London Symphony Orchestra w Amfiteatrze Królewskim w Ammanie.

Gala zorganizowana została przez króla Jordanii Abdullaha II i Królową Ranię wraz z Brytyjskim Czerwonym Krzyżem, z której transmisja stacji amerykańskich obiegła cały świat i na której obecni byli władcy panujących krajów królewskich,m.in. Królowa Elżbieta z Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele rządów większości krajów.


7 czerwca 2012 roku Nina Nowak na zaproszenie prezydenta UEFA MICHAELA PLATINIEGO zaśpiewała na wielkiej GALI UEFA EURO 2012 otwarcia MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na otwarciu MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ NA STADIONIE NARODOWYM W WARSZAWIE.


W sierpniu 2012 zaśpiewała w Israelu na Światowej Gali Pokoju w Tel Avivie oraz na koncertach Bożo-Narodzeniowych w Jerozolimie z Israel Philharmonic Orchestra pod batutą Zubina Mehty. Z Israel Philharmonic Orchestra nagrała płytę pt. ,,Kolędy świata" oraz ,,Arie symfoniczne i pieśni wielkich mistrzów ‘’.


Największym zaszczytem Niny Nowak była współpraca z Ojcem Św. Janem Pawłem II, koncerty na Watykanie, wspieranie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża na rzecz ludzi chorych i potrzebujących, objętych wojną oraz koncerty na światowych zjazdach młodzieży, którym przewodniczył Ojciec Święty.


W sierpniu 2014 r. wystąpiła u boku Andrea Bocellego z Los Angeles Philharmonic Orchestra, z którym zaśpiewała najpiękniejsze miłosne duety operowe, operetkowe oraz międzynarodowe przeboje muzyki filmowej w tym również utwory muzyki skomponowanej przez Johna Williamsa do filmu ,,Gladiator’’.


27 kwietnia 2014 r. zaśpiewała na uroczystościach kanonizacji Ojca Św. oraz podczas Mszy Św. celebrowanej przez papieża Franciszka na placu Św. Piotra na Watykanie.


W 2014 r. Nina Nowak nagrała z Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie piękną płytę pt. ,,Najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, musicalowe, światowe przeboje polskiej i międzynarodowej muzyki filmowej".

26 lipca 2016 r. zaśpiewała na otwarciu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz podczas uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez Ojca Św.Franciszka.

W 2017 r. ONZ i Brytyjski Czerwony Krzyż wyróżniło Ninę Nowak nagrodą specjalną za jej charytatywną działalność na rzecz głodujących dzieci krajów Afryki i Azji, które regularnie odwiedza i wspiera w Misjach pokojowych, za wsparcie budowy szpitali terenów objętych wojną oraz na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

 

 

 

 

 

 

VMD Script logo