Życiorys

Nina Nowak Czołowa polska śpiewaczka-alt występująca w najbardziej elitarnych salach koncertowych świata, współpracująca z najbardziej prestiżowymi orkiestrami w kraju i zagranicą.


Pochodzi z arystokratycznej rodziny z dużymi tradycjami muzycznymi urodzona na Podkarpaciu w pięknym starodawnym mieście - Przemyśl, reprezentująca najwyższą klasę, profesjonalizm, niezwykłą urodę i talent.


Naukę rozpoczęła w wieku trzech lat w klasie fortepianu swojej babci słynnej pianistki księżnej Anny Jankowskiej-Sapiecha rodu księcia Józefa Sapiechy oraz prof. Jarosławy Popowskiej z Konserwatorium Muzycznego we Lwowie. Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. A. Maławskiego w Przemyślu ukończyła z wyróżnieniem z dwoma dyplomami - klasy fortepianu i organów uzyskując nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki. Ukończyła równocześnie z wyróżneniem II Liceum Ogólnokształcące im. K.Morawskiego w Przemyślu o profilu matematyczno-fizycznym. Brała udział w licznych olimpiadach z matematyki i fizyki dochodząc do szczebla centralnego.


Podczas nauki w szkole podstawowej i średniej śpiewała i tańczyła z wieloma zespołami jakie były wtedy na Podkarpaciu m.in.w Zespole Pieśni i Tańca, z Orkiestrą Wojsk Ochrony Pogranicza itp.,Zespołem Wojska Polskiego. Ten okres szkolny, wspaniały szczęśliwy dom rodzinny położony na szczycie najwyższego wzgórza owity zawsze cudownymi złotymi promieniami słońca w chmurach- wspomina jako najszczęśliwsze swoje lata młodości i inspirację do następnych lat kariery oraz tęsknotę zawsze do powrotu do swego domu rodzinnego. Ukończyła z wyróżnieniem studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec. Zrobiła również doktorat z zakresu nauk muzycznych wokalistyki i fortepianu na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. E.Sąsiadka.


Po studiach wyjechała do USA, gdzie w 1999 r. wygrała prestiżowe stypendium wokalne ufundowane przez NASA w Teksasie na Akademii Muzycznej w Houston w klasie prof. Deborah Harrey. Zajęła również I miejsce w konkursie piękności Miss Polonia na kontynencie Amerykańskim wśród Polonii Amerykańskiej w Chicago oraz II miejsce w kategorii Miss America w New York.


W 2000 r. rozpoczęła współpracę z Houston Chamber Orchestra, Houston Symphony Orchestra oraz Dallas Symphony Orchestra. Z tą ostatnią, pod dyrekcją M. Tilsona Thomasa, odbyła serię koncertów w Arizonie, Chile i Argentynie kończąc prestiżowym występem tournee w Mexico City Concert Hall i rozpoczynając wielką karierę za Oceanem.


Koncertuje z największymi orkiestrami symfonicznymi na świecie od Ameryki po daleką Azje śpiewając zarówno muzykę klasyczną poprzez musical, muzykę filmową jak i również muzykę rozrywkową. Zajmuje się również kompozycją. Artystka prowadzi również bogatą działalność artystyczną występując w Polsce z wieloma polskimi prestiżowymi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak: Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk,Antoni Wit Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Błaszczyk, Tadeusz Serafin, i wielu innych.


Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich u prof. S. Vittuciego w Konserwatorium Wiedeńskim oraz u prof. N. Mackie’ego w Royal Music Academy w Londynie.
Specjalizuje się w muzyce symfonicznej – styl od klasyki do muzyki rozrywkowej, poprzez operetkę, musical, muzykę filmową czołowych polskich i międzynarodowych kompozytorów oraz muzyce sakralnej.


Od 2004 r. współpracuje z najwybitniejszym polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim. W styczniu tegoż roku wystąpiła w jego Te Deum z okazji 70. urodzin Mistrza. Występuje z najbardziej prestiżowymi orkiestrami amerykańskimi m.in. z Los Angeles Symphony Orchestra, San Francisco Symphony Orchestra, Miami Symphony Orchestra, New York Symphony Orchestra,etc.
W lipcu 2002 roku Nina Nowak otrzymała nagrodę specjalną od Texas Union JBM za najpiękniejsze wykonanie przebojów musicalowych (Evita, West Side Story, Jesus Christ Superstar, Cats) z Houston Symphony Orchestra na International Broadway Musicals Festival w Los Angeles.


ONZ wyróżniło ją także nagrodą specjalną za jej charytatywną działalność na rzecz głodujących krajów Afryki, które regularnie odwiedza i wspiera oraz na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. W marcu 2009 zaśpiewała na Wielkiej Gali Pokoju ku czci wszystkich poległych w walkach w Gazie i Bliskim Wschodzie zorganizowanej przez rodzinę królewską Jordanii, ambasadę Polską, Ambasadę Niemiecką i Austriacką w Ammanie. W maju 2009 artystka zaśpiewała 2 bardzo prestiżowe koncerty z Filharmonią Narodową w Kuwejcie z okazji obchodów Roku Chopinowskiego.


W lipcu 2009 artystka zaśpiewała na Wielkiej Gali z Narodową Orkiestrą Jordanii połączoną z Frankfurt Sympfony Orhcestra w Amfiteatrze Królewskim w Ammanie zorganizowanej przez króla Jordanii Abdullaha II i Królowej Ranii z której transmisja stacji amerykańskich obiegła cały świat i na której obecni byli władcy panujących krajów królewskich,m.in. Królowej Elżbiety z Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele rządów większości krajów
7 czerwca 2012 roku Nina Nowak na zaproszenie prezydenta UEFA MICHELA PLATINIEGO zaśpiewała na wielkiej GALI UEFA EURO 2012 otwarcia MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na otwarciu MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ NA STADIONIE NARODOWYM W WARSZAWIE.


Największym zaszczytem Niny Nowak była współpraca z Ojcem Św. Janem Pawłem II, celebracja Mszy Świętych na Watykanie, wspieranie Czerwonego Krzyża na rzecz ludzi chorych i potrzebujących, objętych wojną oraz koncerty na światowych zjazdach młodzieży, którym przewodniczył Ojciec Święty.


W 2014 r. z Orkiestrą Symfoniczną w Los Angeles nagrała muzykę u boku Andrea Bocellego najpiękniejsze miłosne duety w premierze filmu pod tytułem „Namiętność to ja” oraz muzyki skomponowanej przez Johna Williamsa do filmu,,Gladiator’’.
 

27 kwietnia 2014 r. Nina Nowak zaśpiewała na uroczystościach kanonizacji Ojca Św. i Mszy Św. celebrowanej przez papieża Franciszka na placu Św. Piotra na Watykanie.
 

26 lipca 2016 r. zaśpiewała na otwarciu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz na uroczystej Mszy Sw. celebrowanej przez Ojca Sw.Franciszka.

 


VMD Script logo