Nina Nowak
≡ menu

Nina Nowak - czołowa śpiewaczka ponownie na Podkarpaciu

 

Przemyślanka z urodzenia - jedna z najbardziej znanych polskich śpiewaczek klasycznych - Nina Nowak (alt) będzie koncertować na Podkarpaciu. Wystąpi 8 marca (Dzień Kobiet) na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu a jesienią w Rzeszowie - podczas obchodów Dnia Papieskiego i 100 lecia Odzyskania Niepodległości.
Będą to kolejne w tym roku wizyty w naszym regionie. Na początku roku  z wielkim powodzeniem występowała w Filharmonii Podkarpackiej z koncertem kolęd.
 
W jej życiorysie przeczytamy: “Czołowa polska śpiewaczka-alt występująca w najbardziej elitarnych salach koncertowych świata, współpracująca z najbardziej prestiżowymi orkiestrami w kraju i za granicą.”  Śpiewała dla papieża Jana Pawła II, króla Jordanii Abdullaha II i królowej Ranii, na urodzinach Królowej Elżbiety a także na gali UEFA na Zamku Królewskim w Warszawie podczas otwarcia piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012r.. Współpracuje m.in z Krzysztofem Pendereckim. z Orkiestrą Symfoniczną Teatru Wielkiego – Opery Narodowej nagrała pieśni o miłości a u boku Andrea Bocellego miłosne duety. “Love songs” to jej ulubiony gatunek.
 
Jej artystyczny kalendarz jest mocno wypełniony - tylko w lutym ma koncertować m.in. z Chicago Symphony Orchestra, New York Philharmonic, London Symphony Orhchestra i Tokyo Symphony Orchestra. Marzec rozpoczyna od występu na gali dla królowej Maroka. (Nina Nowak wspiera budowę szpitali w Afryce, akcje brytyjskiego Czerwonego Krzyża - za działalność humanitarną otrzymała nagrodę ONZ)
 
Mówi o sobie “Jestem dziewczyną z Podkarpacia” a o Przemyślu w którym stawiała pierwsze muzyczne kroki pisze “piękne starodawne miasto”.
 
Jej pierwszą nauczycielką była babcia, arystokratka Anna Jankowska - Sapieha,  która uciekła do Przemyśla z rodzinnego pałacu we Lwowie, gdy Niemcy i współpracujący z nimi Ukraińcy wkroczyli do miasta.
Nina Nowak to absolwentka przemyskiej Państwowej Szkoły Muzycznej im A.Malawskiego i Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Kolejne szczeble edukacji ukończyła z wyróżnieniem.  Uzyskała także doktorat nauk muzycznych wokalistyki i fortepianu. A gdy wyjechała do USA, zdobyła prestiżowe stypendium wokalne na Akademii Muzycznej w Houston.  Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich w Konserwatorium Wiedeńskim oraz w Royal Music Academy w Londynie.

VMD Script logo